Autoexpert Autoopravář junior

Nejlepší žáci ze škol s automobilními obory se každoročně utkávají v soutěži Autoopravář junior, kde se soutěží ve čtyřech kategoriích: automechanik, karosář, autolakýrník a autotronik. Vyvrcholením je pak celostátní finále, které stejně jako několik předchozích ročníků hostilo Servisní tréninkové centrum ŠKODA AUTO a.s. v Kosmonosech. Tentokrát proběhlo ve dnech 19.–21. dubna 2022.

Vyhlášení cen soutěže Autoopravář junior 2022 v STC Kosmonosy 21. dubna 2022.

Hlavním organizátorem byla Integrovaná střední škola automobilní Brno. Samozřejmě že na přípravě soutěže se podílejí i další školy. Hlavním partnerem finále je pak ŠKODA AUTO, která poskytuje kompletní technické i technologické vybavení a zajišťuje také odborný dohled spolu s dalšími partnery. Pro soutěžící navíc připravila i zajímavý zážitek – projížďku s Janem Kopeckým, závodním jezdcem týmu ŠKODA Motorsport, ve speciálu Škoda Fabia R5.

Finalisté překvapili

Téměř dvouletá složitá situace při výuce, zejména kvůli její distanční formě a absenci praktické výuky, určitě zanechala na žácích velké následky. To nám koneckonců potvrdili i někteří ředitelé škol. Přesto u všech soutěžících, kteří se zúčastnili jednotlivých kol, jako by tyto problémy nebyly. Ba naopak, většina finalistů předváděla excelentní výkony, což jsme viděli i my a také nám sdělili lektoři na jednotlivých stanovištích.

Pro letošní ročník bychom rádi zdůraznili obor autotronik, protože elektronika, nové systémy a technologie nasazované ve vozidlech potřebují takovýchto odborníků stále více. Posuďte sami:

V teoretické části museli soutěžící hodně znát třeba z oblasti brzdových systémů, osvětlovací soustavy, palivového systému, komfortních systémů nebo ze zapojení elektrických obvodů. V praktické části na ně čekaly úkoly z diagnostiky vznětového a zážehového motoru, klimatizace, kalibrace jízdního asistenta, vyvážení kompletního kola s měřením vibračních sil a diagnostika elektroinstalace u tahače Scania.

Autoopravář junior 2022 v STC Kosmonosy 21. dubna 2022.

Gratulujeme

Za naši redakci blahopřejeme nejen vítězům, ale také všem, kteří se soutěže zúčastnili od základních kol. Určitě to chce mnoho odvahy, spoustu času a hodně teoretických znalostí i praktických dovedností.

Poděkování

Podobně jako u jiných akcí se ani tato soutěž neobejde bez sponzorů. Hlavními partnery soutěže jsou společnosti ŠKODA AUTO, BOSCH, Porsche ČR a SCANIA. Z dalších lze vyjmenovat třeba společnosti Hella Gutmann, AutoJob, AD Technik, Würth, Agrotec, Fronius, Interaction, Toplac, Auto Fit, Servind, Mirka, MoTip, 3M, Global Expert, Sata, Alca či Hazet. Poděkování si zaslouží nejen vyjmenované společnosti, ale i všichni další, kteří nejsou vidět, přesto svůj čas věnují náročné přípravě i zdárnému průběhu soutěže, a bez nichž by to opravdu nešlo.

Článek byl publikován v časopise AutoEXPERT 5-2022

© 2024 Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace | IZO: 600 171 850 | IČ: 00 219 321 | DIČ: CZ 00 219 321

Vyrobil