Kdo z nás by se nechtěl svézt s mistrem světa v kategorii WRC – 2?

Vítězové Autoopraváře Junior mimo jiných cen vyhráli i voucher na jízdu s Honzou Kopeckým ve Fabii WRC. Jezdilo se na polygonu v Bělé pod Bezdězem, takže cesta byla dlouhá, ale stálo to za to. Franta i Michal si to užili naplno…spolujezdec popisuje zážitek:o)

Bundu dolů, všechno z kapes musí ven, na hlavu si natahuji kuklu a pak i helmu. Přelézt přes rám, napasovat se do sedačky, zapnout pásy a připnout interkom. Kopecký mě upozorňuje na řadu tlačítek na zemi u nohou – nedotýkat se, jinak by si pustil stěrače, houkačku a já nevím co ještě. Naštěstí jsem v sedačce upnut tak, že nemám šanci se jakkoliv pohnout.

Chystáme se vyrazit. Nervozita je pryč, adrenalin se začíná vyplavovat, nemůžu se dočkat. Puštěním ruční brzdy auto doslova vystřelí vpřed. Na rovince parádní zrychlení a vzápětí neuvěřitelné brzdy. Nestačím vnímat vše, protože koukám pravým bočním okénkem, kam to vlastně jedeme. Zdá se, že musíme vylítnout ze silnice, ale ne, Kopecký to má v ruce. Krutým bočním smykem vykrouží celou zatáčku, aby tam vzápětí hodil kontr. Projíždíme další zatáčku. Řev motoru není přes helmu slyšet, bezva!  

Vnímání směru jízdy je v závodním autě dost jiné, protože v sedačce je člověk opravdu upnut tak, že se ani nehne. Přesouvám pozornost na práci jeho nohou – levačka na brzdě, pravačka na plynu. Řízení Fabie vypadá v jeho podání tak přirozeně, až si chvíli myslím, že na tom nemůže nic být. Zpět do reality, užívám si poslední chvilky jízdy. Druhé kolo je u konce, vylézám ven, sundávám přilbu a kuklu, kterou si mohu nechat na památku. Hlava se mi netočí, není mi blbě, naopak cítím se skvěle! Splnil se mi sen!

Jan Kopecký (* 28. ledna 1982 v Opočně)

je český automobilový závodník, mistr světa 2018 v kategorii WRC-2, mistr Evropy 2013, několikanásobný mistr republiky v rallye a současný jezdec v týmu Škoda Motorsport. Je ženatý a má syna.

Předchozí týmy: Champion Racing, Škoda Mot…

Spolujezdec: Jan Hloušek

Současný tým: Agrotec Škoda Rally Team

Datum narození: 28. ledna 1982 (40 let)

© 2024 Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace | IZO: 600 171 850 | IČ: 00 219 321 | DIČ: CZ 00 219 321

Vyrobil